Prava osoba sa invaliditetom često se nalaze nisko na listi prioriteta za kreatore politika. U zakonodavnom sistemu mogu postojati politike koje podstiču socijalnu inkluziju osoba sa invaliditetom, ali ono što je napisano na papiru i ono što se u praksi dešava često su dve sasvim različite stvari. Organizacije osoba sa invaliditetom kao i same osobe sa invaliditetom, retko se pitaju za mišljenje kada se donose odluke koje se tiču njih. To otežava uzimanje u obzir njihovih mišljenja u razvoj politike i implementaciju već donetih zakonodavnih i drugih normativnih akata u praksi.
Radi podizanja kapaciteta mladih sa invaliditetom za aktivno uključivanje u kreiranje politika koje se tiču osoba sa invaliditetom na lokalnom i nacionalnom nivou, treća u nizu edukativno motivacionih radionica za mlade sa invaliditetom obrađivala je temu Javnog zastupanja.
Polaznici radionica imali su priliku da se upoznaju i informišu o osnovnim koracima u planiranju procesa javnog zastupanja, definisanju ciljeva i razradi akcionog plana Javnog zastupanja.U interaktivnom radu tokom radionice razmenjena su iskustva i prikazani primeri dobre prakse o uspešno izvedenim Javnim zastupanjima na lokalnom nivou. Polaznike smo edukovali o kreiranju poruke i odabiru kanala komunikacije pri sprovođenju procesa zastupanja u zajednici.
Programa „Mladi, jednaki i aktivni – gradimo zajednice koje poštuju različitost“ finansira se iz budžeta Republike Srbije – Kancelarije za ljudska i manjinska prava, kao deo programa „Sprovođenje antidiskriminacionih politika u Republici Srbiji za 2019. godinu“.