U sklopu projekta NOOIS-a pod nazivom „Kampanja za izradu lokalnih akcionih planova (LAP-a) iz oblasti invalidnosti“ koji je finansijski podržan od strane Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Sektora za zaštitu OSI, održan je prvi konsultativni sastanak u Kragujevcu, 17. avgusta u Skupštini grada, kome su prisustvovali predstavnici Skupštine grada, na čelu sa dr Gordanom Damnjanović, članicom Gradskog veća za socijalnu i zdravstvenu zaštitu i njenim saradnicima, predstavnici svih organizacija OSI iz Kragujevca, predstavnik Sektora za zaštitu OSI, Tatjana Prijić, rukovodilac Grupe za normativne, upravne i nadzorne poslove u Sektoru za zaštitu osoba sa invaliditetom i predstavnici NOOIS-a, Milan Stošić, predsednik i Ivanka Jovanović, izvršna direktorka.
Sastanak je održan u okviru 5. sednice Saveta za osobe sa invaliditetom u proširenom sastavu, a nakon predstavljanja projekta i ideje o izradi lokalnog akcionog plana za unapređenje položaja osoba sa invaliditetom u Kragujevcu, doneta je jednoglasna odlka o usvajanju ove inicijative, koja će u najkraćem roku biti poslata gradonačelniku i Skupštini na usvajanje.
Dogovorena je i dinamika aktivnosti, a već u septembru će biti održana radionica o izradi drafta LAP-a, kako bi do kraja oktobra taj proces bio završen i kako bi se ostavilo dovoljno vremena za planiranje budžeta za aktivnosti koje će LAP sadražti.
Planirano je da dokument bude usvojen do kraja ove ili početka naredne godine, što će biti i javno promovisano, uz učešće svih aktera.
Tokom dvočasovnog sastanka je rečeno da je cilj ovog projekta pružanje ekspertske i organizacione podrške lokalnim samoupravama u Srbiji, uključujući i podršku svim organizacijama OSI iz tih gradova, da kroz međusobno partnerstvo i uz aktivno učešće NOOIS-a, napišu lokalne akcione planove (LAP-ove) za unapređenje položaja OSI u narednom dvogodišnjem periodu (2018-2020). LAP-ovi će biti u skladu sa novom Strategijom unapređenja položaja OSI za period 2016-2020 koju će Vlada RS usvojiti tokom jeseni ili zime. Naglašeno je da je to izuzetno značajno, jer lokalni AP predstavljaju razradu Strategije, prilagođenu lokalnim potrebama, kao i realnim mogućnostima na lokalu, koje nisu istovetne. Bez lokalnih AP-a ciljevi i mere predviđeni nacionalnim strateškim dokumentom neće biti auomatski primenjeni u praksi, naročito ne na lokalnom nivou.
Posebno je bilo reči o važnosti partnerstva koje ovaj projekat podrazumeva između lokalnih samouprava i organizacija OSI, kao i resornog Ministarstva, u procesu izrade, kao i usvajanja dokumenta u lokalnim Skupštinama, zaključno sa budžetom za svaku godinu njegove implementacije koji treba da budu u skladu sa realnim mogućnostima svake lokalne samouprave.