Dana 7. juna 2017.godine, u saradnji Intergrupe Evropskog parlamenta u oblasti invalidnosti i EDF , u Evropskom parlamentu održana je Konferencija posvećena temi - "Uklјučivanje osoba sa invaliditetom u sprovođenju Cilјeva održivog razvoja od strane Evropske unije". Konferencija je okupila stručnjake i članove Evropskog parlamenta (MEP), koji su govorili o svojoj ulozi u realizaciji Cilјeva održivog razvoja na evropskom nivou. Takođe je bilo govora o vezi između Cilјeva održivog razvoja i Konvencije Ujedinjenih nacija o pravima osoba sa invaliditetom (UN CRPD).
Septembra 2015. godine, Skupština UN usvojila je novi plan održivog razvoja, koji je podržalo 193 svetska lidera, obavezujući se da će raditi na iskorenjivanju siromaštva, zaštiti planete i obezbeđivanju prosperiteta, " ne ostavlјajući nikoga iza sebe". Agenda 2030. za održivi razvoj garantuje rad na 17 cilјeva održivog razvoja (SDGs) i 169 podcilјeva koji se žele postići u narednih 15 godina. Program naglašava značaj promovisanja univerzalnog poštovanja lјudskih prava i lјudskog dostojanstva, vladavine prava, pravde, jednakosti i nediskriminacije. On podržava održivi razvoj na svim nivoima integracijom ekonomske, socijalne i ekološke dimenzije na sveobuhvatni način. Program je izgrađen na vodećim principima Povelјe Ujedinjenih nacija (UN) i međunarodnog prava, Univerzalnoj deklaracija o lјudskim pravima i međunarodnim ugovorima o lјudskim pravima, kao što je Konvencija UN o pravima osoba sa invaliditetom (CRPD). Od 1. januara 2016. godine, zvanično se krenulo u ostvarivanje 17 cilјeva održivog razvoja (SDGs ). Iako cilјevi održivog razvoja imaju neobavezujuću prirodu, oni simbolizuju jedinstvenu priliku da se obezbedi dostojanstveni život za sve.
Neke od preporuka sa održane konferencije predlažu:
U četvrtak, 8. jun 2017.godine, u kancelariji EDF (European Disability Forum ), održan je celodnevni trening - "Uloga organizacija osoba sa invaliditetom u realizaciji Cilјeva održivog razvoja na evropskom nivou" (“Leaving No One Behind: The role of DPOs in realising the SDGs at a European level”).
Cilјevi obuke obuhvatili su: povećanje razumevanja i sticanje znanja o SDGs, razumevanje kako Konvencija UN o pravima osoba sa invaliditetom (UN CRPD) treba da posluži kao vodeći okvir za sprovođenje i praćenje SDGs, identifikacija praktične strategije za zagovaranje značajnog učešće osoba sa invaliditetom u realizaciji SDGs na nacionalnom nivou.
Obuci je prisustvovalo 30 predstavnika iz više evropskih zemalјa članica EU, predstavnici organizacija OSI iz Crne Gore, Srbije, Kosova, članovi Afričkog Disabiliti Foruma (iz Nigerije, Etiopije, Kenije, Togoa).